Co to jest pompa ciepła?
Pompa ciepła jest urządzeniem grzewczym mającym na celu podgrzewanie czynnika, np. wody z centralnego ogrzewania lub ciepłej wody użytkowej. Z racji swojej konstrukcji charakteryzuje się wyjątkowo niskimi kosztami użytkowania oraz bardzo niskim oddziaływaniem na środowisko naturalne.
Pompa ciepła, a właściwie pompa grzejna, jest to urządzenie, w którym zachodzi proces zwiększania potencjału cieplnego. Polega on na pobieraniu ciepła ze źródła o temperaturze niższej (tzw. dolne źródło ciepła) oraz przekazaniu go do źródła o temperaturze wyższej (tzw. górne źródło ciepła). W praktyce w działaniu pompy ciepła wykorzystywany jest obieg typowej chłodziarki parowej, jaką każdy z nas posiada w domu, w tym jednak wypadku cały obieg realizowany jest na innym poziomie temperatury. W typowej lodówce ciepło pobierane jest z jej wnętrza od produktów, które tam wkładamy, a pod wpływem działania obiegu chłodniczego ciepło to jest odzyskiwane oraz przekazywane do wymiennika ciepła w tylnej części lodówki. Pompa ciepła działa na identycznej zasadzie, pobiera jednak ciepło z darmowego źródła, np. powietrza oraz przekazuje je do naszego systemu grzewczego lub ogrzewa ciepłą wodę użytkową.
W Unii Europejskiej pompy ciepła oficjalnie uznawane są za odnawialne źródła energii. Pomimo, że najpopularniejsze sprężarkowe pompy ciepła wykorzystują do swojej pracy energię elektryczną, większość produkowanej przez nie energii pochodzi z darmowego dolnego źródła ciepła, jakim może być np. powietrze. Musimy pamiętać, iż temperatura 0°C to dalej 273,15 K, a to dowodzi tylko, jak wysoki potencjał energii jest zakumulowany w powietrzu o tak pozornie niskiej temperaturze.
O proporcji mocy wytwarzanej przez pompę ciepła do nakładów, jakie musimy ponieść, świadczy współczynnik efektywności energetycznej COP. W przypadku typowych pomp ciepła współczynnik ten mieści się w przedziale od 3,3 do 5. Współczynnik COP wynoszący 5 oznacza, iż na każdy 1 kW mocy elektrycznej dostarczonej do pompy ciepła otrzymujemy 5 kW mocy grzewczej. Całe 4 kW mocy grzewczej pobierane jest z darmowego, odnawialnego źródła ciepła: powietrza, gruntu lub wody. Tak wysoka efektywność powoduje, iż pompy ciepła są jednymi z bardziej ekonomicznych rozwiązań do przygotowania ciepłej wody użytkowej.
Podobne wpisy: