RSS Feed

Jakość i niezawodność kolektora słonecznego

Najważniejszą cechą kolektora słonecznego musi być jego trwałość. Kolektor słoneczny wraz z całą instalacją jest stosunkowo kosztowny, a w związku z tym powinien służyć użytkownikowi przez okres wielu (przynajmniej kilkudziesięciu) lat. Przed wyborem danego kolektora sugerujemy zweryfikować czy, aby na pewno przeszedł szereg badań gwarantujących odpowiednią jakość zgodnie z normą PN-EN 12975-1:2007. Aby użytkownik miał pewność, że zakupiony kolektor słoneczny posiada deklarowane przez producenta parametry i spełnia wymagania normy utworzono procedurę certyfikacji o nazwie Solar Keymark.

W ramach tej procedury kolektor musi być zbadany przez jedno z 16 akredytowanych laboratoriów, natomiast przedstawiciele tegoż laboratorium dokonują kontroli procesu produkcji w zakładzie produkcyjnym, jak również losowo pobierają egzemplarze danych kolektorów przeznaczone do badań. Aby w pełni zabezpieczyć interes klienta jednostka wydająca certyfikat zgodności Solar Keymark upoważniona jest do dokonywania kontroli procesu produkcji w dowolnym momencie, przeprowadzaniu w odstępach dwuletnich ponownych kontroli produkcji jak również pełnej weryfikacji czy produkowany kolektor pod względem zastosowanej technologii i materiałów jest zgodny z tym, który był podstawą wydania certyfikatu. W krajach Unii Europejskiej (oprócz Polski) posiadanie przez kolektor słoneczny certyfikatu Solar Keymark jest bezwzględnym warunkiem, bez którego nie można uzyskać dofinansowania ze środków publicznych do zakupu zestawu solarnego. W związku z tym producenci kolektorów słonecznych zarówno z Europy, jak i całego świata, chcąc sprzedawać solary na rynku Europejskim musi posiadać powyższy certyfikat. Aktualnie certyfikat ten posiada blisko 1500 kolektorów różnych producentów, w tym około trzydziestu z Polski. Szczegółowa baza kolektorów jest dostępna na stronie internetowej http://www.solarkeymark.org (zobacz także broszurę informacyjną >> Solar Keymark >>).

Jeżeli kolektor który chcemy zakupić znajduje się we wskazanej bazie możemy być pewni, że jest to produkt dobry, spełniający stawiane kolektorom słonecznym wymagania jakościowe. Zadanie sobie trudu weryfikacji, czy dany kolektor posiada certyfikat Solar Keymark, jest tym bardziej istotne, że w Polsce mamy do czynienia z nadużyciem ze strony nawet znanych firm, w postaci powoływania się na posiadanie takowego certyfikatu lub prowadzenie produkcji zgodnie z systemem certyfikacji Solar Keymark, co w rzeczywistości nie ma nic wspólnego z uzyskaniem wskazanego certyfikatu. Oczywiście brak posiadania certyfikatu Solar Keymark nie jest czynnikiem dyskwalifikującym dany kolektor z rynku, jednakże w tym wypadku ryzyko zakupu kolektora, którego jakość nie była zweryfikowana ponosi nabywca. Jeżeli sami podejmujemy decyzję o wyborze solara, który chcemy zakupić i zainstalować we własnym domu, przedsiębiorstwie czy innym obiekcie, możemy to zrobić w sposób świadomy i gwarantujący zadowolenie z jego długoletniego użytkowania. By mieć pewność że wybrany kolektor spełnia nasze oczekiwania względem jakości i trwałości sprawdźmy przed zakupem:

  • Czy posiada certyfikat zgodności Solar Keymark,
  • Jaki okres gwarancji jest udzielany przez dostawcę kolektora,
  • Jakie warunki musimy spełnić, aby nie utracić gwarancji na zainstalowany kolektor.
Podobne wpisy:
  1. Co to jest kolektor słoneczny?
  2. Kontrola systemu grzewczego z pompą ciepła z jednego miejsca