Powietrze jako źródło energii dla pompy ciepła
Istotą działania pompy ciepła jest wykorzystanie odnawialnego źródła energii. W przypadku pomp ciepła do ciepłej wody użytkowej takim źródłem energii jest powietrze. Można uznać je za odnawialne źródło jednak tylko wtedy, gdy jest ono ogrzane w sposób odnawialny i naturalny lub przy wykorzystaniu ciepła odpadowego.
Powietrze znajdujące się na zewnątrz budynku zawsze jest ogrzane w sposób całkowicie naturalny, dlatego stanowi idealne rozwiązanie jako dolne źródło pompy ciepła do ciepłej wody. Powietrze znajdujące się wewnątrz budynku tylko zwykle przez pół roku jest ogrzewane w sposób naturalny. Sytuacja taka ma miejsce zwykle od początku maja do końca września.
Przez drugą połowę roku, z racji niższych temperatur zewnętrznych, pojawia się konieczność wykorzystywania systemu grzewczego do ogrzewania budynku. W tym okresie powietrze wewnętrzne ogrzewane jest poprzez konwencjonalny system centralnego ogrzewania, wykorzystujący procesy spalania takich paliw, jak węgiel, gaz czy olej opałowy. Dlatego też w sezonie grzewczym powietrze wewnątrz budynku nie jest już odnawialnym źródłem energii. Powoduje to, iż pompy ciepła wykorzystujące do swojej pracy wyłącznie powietrze wewnętrzne powinniśmy użytkować wyłącznie poza okresem grzewczym. Jeśli chcielibyśmy wykorzystywać pompę ciepła do przygotowania ciepłej wody użytkowej również podczas sezonu grzewczego, wtedy jako dolne źródło pompy ciepła powinniśmy wykorzystywać darmowe ciepło zawarte w powietrzu zewnętrznym. W tym jednak wypadku musimy stosować urządzenia mające możliwość wykorzystywania powietrza o niskiej temperaturze. Większość oferowanych na rynku urządzeń pracuje przy minimalnej temperaturze powietrza zasysanego na poziomie +5°C. Takie urządzenia możemy wykorzystywać właściwie wyłącznie poza sezonem grzewczym, kiedy temperatury są wyższe niż +5°C. Należy jednak pamiętać, iż większość pomp ciepła dostępnych na polskim rynku posiada dodatkową wężownicę wewnątrz zbiornika. Zastosowanie takiej wężownicy daje możliwość pełnej integracji z istniejącym źródłem ciepła na potrzeby centralnego ogrzewania. W tym wypadku, kiedy rozpoczyna się sezon grzewczy, pompę ciepła należy wyłączyć, a wbudowany zbiornik ciepłej wody wykorzystywać jako typowy wymiennik ciepłej wody użytkowej.
Podobne wpisy: